Zdražování na čerpacích stanicích je citelné. O kolik si motoristé připlatí?

Benzín 95 je dražší než loni o zhruba 25% a benzín 98 o 22%. Dražší než před rokem je i nafta, a to až o 30%.

Zdražování na Slovenské čerpacích stanicích neskončilo. Analytička 365.bank Jana Glasová očekává, že ceny benzinu a nafty by měly v následujících týdnech mírně zvýšit. „Na základě vývoje na ropném trhu v předchozích týdnech očekáváme, že ceny na našich pumpách budou v dalších týdnech mířit nahoru,“ řekla pro agenturu SITA Glasová.

Po předchozím růstu ceny benzínu na našich pumpách stagnovaly. V 39. letošním týdnu tak zůstaly ceny 95-oktanového benzínu na průměrné úrovni 1,429 eura za litr a ceny 98-oktanového benzínu na úrovni 1,628 eura za litr. Ceny nafty ale na rozdíl od benzínu vzrostly, a to o 1,5% na úroveň 1,303 eura za litr.

Knihovna / Kniha / Knihy /
ČTĚTE VÍCE
Výrazně dražé i papír. Problém hlásí tiskárny či vydavatelství, některé knihy do Vánoc nevyjdou
Zdražování pohonných látek na našich pumpách je od začátku tohoto roku citelné. Benzín 95 je dražší než loni o zhruba 25% a benzín 98 o 22%. Dražší než před rokem je i nafta, a to až o 30%. „Zdražování ropy je dáno hlavně tím, že po pandemii došlo k ekonomickému oživení, k větší mobilitě lidí a spolu s dovolenkovou sezónou se vrátila i chuť cestovat. Poptávka po ropě tedy rostl, „dodala Glasová.

Během léta se drželi ceny ropy na nižších úrovních, koncem srpna ale už opět zamířily vzhůru a tento rostoucí trend pokračuje více – méně dodnes. Minulý týden se černé zlato pohybovalo na úrovních 81 až 83 amerických dolarů za barel. Cena ropy byla tlačena vzhůru hlavně rozhodnutím OPEC +, že v listopadu budou postupovat podle původního plánu a svou těžbu zvyšovat jen postupně. Odběratelé přitom tlačí na to, aby kartel zvýšil těžbu výraznější a utlumil tak prudký růst cen na trhu. „Výrazné zdražování ropy přitom vytváří vrásky na čele politikům, protože tlačí vzhůru inflaci, což může zpomalit ekonomické oživování po pandemii. Naopak, brzdící na ceny ropy působí obavy z narůstajícího počtu infikovaných novým delta variantou, „konstatovala Glasová.

Podle analytičky, zhoršující se pandemická situace bude ropu ovlivňovat ještě výrazněji s příchodem podzimních měsíců. „No a dopad budou mít i rostoucí ceny energií a rozhodnutí OPEC o další produkci,“ uzavřela Glasová.

Get in Touch

Další články autora

Další potravinářský gigant zvyšuje ceny. Lidé si budou muset zvyknout na zdražování, uvedl šéf společnosti

Výrobce potravin Kraft začíná po celém světě zvedat ceny svých produktů. Pravda, Eko 11.10.2021 11:53 žena, obchod, potraviny, nákup, vozík, ovoce, … Foto: ShutterstockIlustrační foto.Šéf...

Češi odstavují velkou automobilku Škoda. Tisíce pracovních míst mohou být v nejistotě

Plánovaná odstávka v české automobilce Škoda Auto může mít vážné důsledky nejen pro samotnou automobilku, ale i její dodavatelů, a v konečném důsledku pro...

Zdražování na čerpacích stanicích je citelné. O kolik si motoristé připlatí?

Benzín 95 je dražší než loni o zhruba 25% a benzín 98 o 22%. Dražší než před rokem je i nafta, a to až...

Reklama

Nejnovější články