Za zneužívání kněžími nelze žalovat Vatikán, rozhodl ESLP

V případech sexuálního zneužívání ze strany katolických kněží nemohou jiné státy žalovat Vatikán před svými soudy.

SITA 12.10.2021 13:07
Oznámil to Evropský soud pro lidská práva (ESLP). Vatikán má imunitu jako svrchovaný stát, což znamená, že pochybení kněží a jejich nařízených nelze přisuzovat Svaté stolici, konstatoval soud.

Zabawa w chowanego
ČTĚTE VÍCE
Polského kněze známého z dokumentu o zneužívání nezletilých odsoudili na tři roky vězení
Na ESLP se obrátila skupina 24 osob, které tvrdily, že jejich sexuální zneužívali kněží v Belgii. Vatikán podle nich nese odpovědnost za nedostatečnou reakci na způsob, jakým katolická hierarchie desetiletí kryla případy kněží znásilňovali a zneužívali děti. Skupina se odvolala u soudu ve Štrasburku po tom, co belgické soudy rozhodly, že vzhledem k imunitu Vatikánu jako suverénního státu nemohou ve věci jednat.

ESLP to potvrdil s tím, že oběti nebyly zbaveny práva na spravedlivý proces. V souladu s rozhodnutím belgického soudu zopakoval, že Svatý stolec má suverénní imunitu a na toto pravidlo se nevztahují výjimky. Pochybení biskupů v oblasti řešení případů zneužívání podle štrasburského soudu nelze klást za vinu Vatikánu.

Get in Touch

Další články autora

Další potravinářský gigant zvyšuje ceny. Lidé si budou muset zvyknout na zdražování, uvedl šéf společnosti

Výrobce potravin Kraft začíná po celém světě zvedat ceny svých produktů. Pravda, Eko 11.10.2021 11:53 žena, obchod, potraviny, nákup, vozík, ovoce, … Foto: ShutterstockIlustrační foto.Šéf...

Češi odstavují velkou automobilku Škoda. Tisíce pracovních míst mohou být v nejistotě

Plánovaná odstávka v české automobilce Škoda Auto může mít vážné důsledky nejen pro samotnou automobilku, ale i její dodavatelů, a v konečném důsledku pro...

Zdražování na čerpacích stanicích je citelné. O kolik si motoristé připlatí?

Benzín 95 je dražší než loni o zhruba 25% a benzín 98 o 22%. Dražší než před rokem je i nafta, a to až...

Reklama

Nejnovější články