Na trhu nastala změna. Tržby v průmyslu začaly padat

Tržby v průmyslu během srpna 2021 po šesti měsících meziročního růstu klesly o 6,6 procenta, což ovlivnil meziroční pokles tržeb v rozhodující výrobě dopravních prostředků o třetinu. Ve srovnání s hodnotami tržeb před pandemií (se srpnem 2019) průmysl zaostával o více než 9 procent. Informoval o tom statistický úřad.

TASR 12.10.2021 10:20 smog, továrna, fabrika, mestoFoto: Shutterstock
Průmysl je tahounem slovenského hospodářství.
V dalších čtyřech sledovaných odvětvích ekonomiky tržby dosáhly meziroční růst, a to v informačních a komunikačních činnostech o 15,5 procenta, v dopravě o 9,8 procenta, stavebnictví o 6,3 procenta a ve vybraných tržních službách o 3 procenta. Cestovní kanceláře a agentury dosáhly sice 2,5krát vyšší tržby než před rokem v srpnu, stále to však byla jen polovina hodnot dosahovaných v srpnu 2019.

hotel, recepce, klíče, recepční, klient, host, návštěvník, cestování, dovolená, ubytování,
ČTĚTE VÍCE
Platy za poslední rok narostly. Jedno odvětví si vysledovali až o pětinu
Tržby za vlastní výkony a zboží se v srpnu 2021 meziměsíčně zvýšily ve stavebnictví o 2,8% procenta informacích a komunikaci o 2,7 procenta, ve vybraných tržních službách o 0,7 procenta. Pokles oproti předchozímu měsíci (červenci 2021) byl jen v průmyslu o 12,9 procenta. V dopravě a skladování zůstaly nezměněny na úrovni července 2021.

V souhrnu za osm měsíců roku 2021 tržby za vlastní výkony a zboží v průmyslu meziročně vzrostly o 13,5 procenta (ve stejném období minulého roku byl průmysl v meziročním poklesu o 14,5 procenta). Letošní meziroční srpnový výsledek ovlivnily zejména vyšší tržby ve výrobě dopravních prostředků jakož i ve výrobě kovů shodně o 18,7 procenta a ve výrobě strojů a zařízení o 22,6 procenta.

Get in Touch

Další články autora

Další potravinářský gigant zvyšuje ceny. Lidé si budou muset zvyknout na zdražování, uvedl šéf společnosti

Výrobce potravin Kraft začíná po celém světě zvedat ceny svých produktů. Pravda, Eko 11.10.2021 11:53 žena, obchod, potraviny, nákup, vozík, ovoce, … Foto: ShutterstockIlustrační foto.Šéf...

Češi odstavují velkou automobilku Škoda. Tisíce pracovních míst mohou být v nejistotě

Plánovaná odstávka v české automobilce Škoda Auto může mít vážné důsledky nejen pro samotnou automobilku, ale i její dodavatelů, a v konečném důsledku pro...

Zdražování na čerpacích stanicích je citelné. O kolik si motoristé připlatí?

Benzín 95 je dražší než loni o zhruba 25% a benzín 98 o 22%. Dražší než před rokem je i nafta, a to až...

Reklama

Nejnovější články