spot_img

Ani doma, ani v kanceláři. Pracovní trh ovládá nové řešení

Do kanceláře se nechce vrátit 32 procent zaměstnanců. Během práce na dálku však necítí podporu ze strany svého zaměstnavatele až 41 pracujících.

Pravda, eko, luc 12.10.2021 10:37 žena, roušku, nemoc, karanténa, práce, home … Foto: Shutterstock
Home office už lidí omrzel. Nechtějí ale ani full time v kancelářích.
V průzkumu, který realizovala realitními-poradenská společnost CBRE po více než roce pandemie, na vzorku 1 703 zaměstnanců z různých odvětví v zemích střední, východní a jihovýchodní Evropy, a to včetně Slovenska, zjišťovali, jak se změnil styl naší práce po roce pandemie, a jaké jsou očekávání zaměstnanců do budoucna.

V porovnání se zjištěními tohoto průzkumu z roku 2020 se ukázalo, že mnoho zaměstnanců si práci z domu i nadále pochvaluje. Ukázalo se však i to, že oproti minulému roku jim více chybí už i kanceláře. V rámci Evropy se letos do kanceláří vůbec nevrátilo až 41 procent zaměstnanců, přičemž 5 dní v týdnu chodí do své kanceláře pouze 18 procent respondentů.

Na Slovensku je situace trochu jiná: do kanceláře by se nevrátilo 32 procent zaměstnanců a naopak, každý den do nich chodí až 26 procent respondentů. Budoucnost práce je tak podle CBRE odborníků jasná. Kanceláře budou i nadále plnit velmi důležitou roli v rámci setkávání s kolegy, vzájemné interakce a inspirace, sdílení informací, týmových porad či brainstormingu. Pracovat však budeme moci stále častěji iz domu. Prim tak bude hrát flexibilita a přechod k hybridním formám práce.

„Pandemie koronavirus nám ukázala, že hybridní forma práce je použitelná prakticky ve všech typech společností. Před krizí si mnozí mysleli, že práce z domova v jejich případě nebude fungovat. Avšak ti, kteří měli potřebné technické vybavení věděli naběhnout na práci z domu víceméně ihned. Této situaci se nakonec museli přizpůsobit i firmy, které práci na dálku nevěřili a přiznali, že flexibilní práce může bez výraznějších problémů fungovat, „říká Tomáš pecek, ředitel oddělení architektury a projektového managementu CBRE Slovensko.

Průzkum zjišťoval například i to, zda se zaměstnanci cítí při práci z domu více vyčerpaní, jak je na tom jejich komunikace s manažerem a týmem, jaké je jejich pracovní nasazení, kolik času tráví spoluprací, zda vědí oddělit pracovní čas od osobního, ale i to , zda mají doma vše potřebné pro svou práci.

Největší část respondentů v rámci Evropy se vyjádřila, že v těchto bodech je jejich situace v porovnání s minulým rokem téměř stejná. Výsledky však poukazují i ​​na řadu změn. Celkem 25 procent respondentů se cítí více vyčerpaně a 25 procent také tvrdí, že věnuje méně času spolupráci s kolegy. Na druhé straně, 20 procent respondentů má lepší interakci s nadřízeným a 39 procent ví lépe odhalit očekávání zaměstnavatele. Více než polovina zaměstnanců také pociťuje lepší schopnost plnit své úkoly. Pozitivní je i ohodnocení tzv. „Work-life balance“, neboť 42 procent zaměstnanců ví, ve srovnání s rokem 2020, lépe oddělit své soukromí od práce.

Andrej žvásty
ČTĚTE VÍCE
IT odborář: Nemohu vám říci, kolik lidí zastupujeme. Byli bychom v nevýhodě
„Situace je podobná iu nás a většina Slováků nemá pocit, že by u nich oproti minulému roku nastaly nějaké rapidně změny. Velmi pozitivní je však zjištění, že až 46 procent Slováků se letos cítí po klasickém pracovním dni méně unaveně. Naučili jsme se také během práce z domova lépe oddělit svůj pracovní čas od osobního, což potvrdilo 47 procent Slováků. Polovina respondentů také tvrdí, že se cítí při plnění úkolů komfortnější, „popisuje Tomáš pecek.

Preference zaměstnanců v rámci Evropy, ale i na Slovensku, jsou jasné. Jednoduše, ideálním řešením je pro většinu z nás právě flexibilní práce. Celkem 34 procent Slováků se vyjádřilo, že by chtěli nejméně třičtvrtě týdne pracovat z domu. Jen 18 procent by nechtělo pracovat z domu více než 25 procent z pracovního týdne. Mezi nejčastější důvody návratu do kanceláří přitom zařadili hlavně budování vztahů, socializaci a týmové porady. Zajímavé je také zjištění, že 41 procent dotázaných Slováků nedostává ze strany svého zaměstnavatele žádnou podporu. „Firmy, v nichž management nepodpoří flexibilní styl práce, ať už technologiemi nebo procesy, bude ztrácet konkurenční výhodu v rámci přilákání nových talentů, ale i udržení si těch stávajících. Flexibilní výběr pracovního prostředí vhodného pro výkon dané práce bude jedním ze základních požadavků ze strany zaměstnanců, „uvádí na margo tohoto faktu Tomáš pecek.

Get in Touch

spot_img

Další články autora

spot_img

Reklama

spot_img

Nejnovější články