Výrazně draží i papír. Problém hlásí tiskárny či vydavatelství, některé knihy do Vánoc nevyjdou

Surovinová krize má další oběť. Cena papíru jde prudce nahoru a mnozí analytici varují před zdražováním. Trh již delší dobu hlásí nedostatek oceli, hliníku, plechů, kovů, dřeva, skla a také stavebních materiálů. To má za následek, že lidé budou muset sáhnout hlouběji do peněženek. Nejnověji se k nedostatkovým surovinám přidává i papír. Ten tlačí vzhůru i ceny jiných produktů, které se z něj vyrábějí.

Ekonomka 365.bank Jana Glasová potvrzuje, že dochází aktuálně k výraznějšímu nárůstu ceny celulózy a papíru. „To se bude postupně promítat i do rostoucích cen papírenských výrobků, sešitů, kancelářského papíru, novin a časopisů. Ale i knih, které jsou oblíbeným vánočním dárkem, „jmenuje odbornice. Dodává, že s vyššími cenami musíme počítat i při kosmetických a hygienických potřebách. A to například při toaletním papíru, kuchyňských utěrkách a u výrobků z recyklovaného papíru.

Prudký růst ceny papíru se nevyhnul ani slovenský tiskárnám, které zaznamenaly v průběhu tohoto roku vyšší ceny zhruba o 15 až 25 procent v závislosti na druhu papíru. Hovoří o velké nejistotě při plánování budoucnosti, protože kromě vysoké ceny je trápí i momentálně velký nedostatek papíru.

Plyn / Plynové pole / Zbraň / Zbraně /
ČTĚTE VÍCE
Ceny plynu v Evropě ve středu vzrostly o více než 25 procent. Bude ho v zimě dost?
Jelikož tiskárny nemají dostatek materiálu, problémy se přelévají i na vydavatelství. Ty hovoří o zvyšování cen knih a zpoždění, což v konečném důsledku pro lidi znamená, že některé knižní tituly budou odloženy až na příští rok.

Lidé mohou podle Martina Hudcovského z Ekonomické univerzity v Bratislavě očekávat zvyšování cen téměř u všech produktů z celulózy. „V západní Evropě zatím nastalo zvýšení do 15 procent. I když vyhlídky naznačují, že při pokračujícím nedostatku listnatého dřeva na výrobu celulózy a následně papírenských produktů ani tato hranice nemusí být konečná, „vysvětluje pro Pravdu. Podle něj se situace před Vánocemi může ještě zhoršit.

zasažené tiskárny
Jednou ze zasažených tiskáren je Slovenská Grafia, která poskytuje služby v oblasti tisku časopisů, reklamních tiskovin či katalogů. Její generální ředitel Rudolf Rosskopf pro Pravdu říká, že v závislosti na struktuře smluvních vztahů zvýšenou cenu papíru již promítly nebo ještě promítnou do svých výrobků. Nejpozději tak učiní začátkem příštího roku.

O surovinové krizi mluví i šéf martinských tiskáren Neografia Ján Račko. Podle něj nelze zapomínat na to, že neroste jen cena printových papíru. „Růst jsme zaznamenali i u jiných typů materiálů. Rovněž prudce rostou ceny energií, elektřiny a plynu, které se rovněž nutně musí projevit v růstu cen našich výrobků, „vysvětluje Račko. Jak dále dodává, tak růst cen vstupních nákladů už dál nedokáží zcela vstřebat změnou a optimalizací procesů. „Takový významný růst nákladů se logicky musí projevit ve vyšších výstupních cenách,“ dodává.

Čerpací stanice Benzina se přejmenuje na Orlen.
ČTĚTE VÍCE
Benzíny a nafta by měly tento týden znovu zdražit. Poptávka po ropě roste
Podobně situaci s papírem popisují i ​​jiné oslovené tiskárny. S blížícími se volbami v Maďarsku dokonce hrozí situace, že politické strany pro nedostatek papíru nebudou schopny tisknout předvolební letáky.

dražší knížky
Kromě tiskáren hlásí problémy i některé slovenské knižní vydavatelství. Už v současnosti počítají s tím, že ceny knih budou vyšší. Knižní trh totiž trápí rostoucí cena papíru, ale také kartonu, ze kterého se vyrábějí obálky knih, a rovněž je nedostatek lepidla. Desítky naplánovaných knižních titulů tak letos zřejmě nevyjdou.

Nedostatek materiálu a posouvání titulů dennodenně řeší například ve vydavatelství Albatros media. „Dlouhodobě se snažíme nezvyšovat ceny, ale současná situace nám to už nedovolí,“ tvrdí marketingový manažer společnosti Mário Gešvantner. Jak dále vysvětluje, tiskárny nemají dostatek materiálu, takže musí často vyrábět nižší náklady, a to se projevuje na ceně. „Rovněž ceny materiálů za poslední tři měsíce šly nahoru až o 40 procent, takže knihy prostě musí být dražší,“ vysvětluje.

Knižní trh čeká zanedlouho silná vánoční sezóna. Kniha pod stromečkem se těší popularitě již dlouhodobě. Tato sezóna však může být jiná, protože mnohé tituly zpožděné. Podle Gešvantner má zpoždění zhruba polovina titulů. U většiny však jde jen o jeden či dva týdny. Jsou však i takové, co zpožďují přes měsíc. „Snažíme se na předvánoční trh přinést všechny plánované tituly, ale pravdou je, že několik z nich jsme museli odložit na příští rok,“ dodává.

Podle ředitele vydavatelství Slovart Juraje Hegera je situace s papírem v celé Evropě dramatická, což má za důsledek prodlužování dodacích lhůt a také skokové zvyšování cen.

Get in Touch

Další články autora

Aplikace Twigsee aneb proč ve školce používat aplikaci?

Moderní technologie chtě nechtě pronikají do všech oblastí včetně vzdělávacích zařízení a systémů pro nejmenší děti. Tímto systémem je například aplikace Twigsee a podobné...

Pořiďte si technologie, které vám zefektivní procesy výroby

Je u nás velmi mnoho společností, které se dnes a denně zabývají výrobou nejrůznějších výrobků z plechů. A nejen u nás. Jsou i všude v okolních...

Na co myslet před narozením vašeho děťátka?

Než se vám miminko narodí, čeká vás spousta povinností. Výběr té nejpohodlnější postýlky, nejbezpečnější autosedačky a krásného kočárku jsou nakonec ty nejsnadnější. Budete používat látkové,...

Reklama

Nejnovější články