spot_img

Zdražování pokračuje. Několik milionů za byt je nový standard

Během třetího čtvrtletí 2021 se ceny bytů v novostavbách v Bratislavě dále zvyšovaly. Analytici z Bencont Investments v pravidelném průzkumu zjistili, že na konci čtvrtletí průměrná cena dosáhla 4 073 eur za metr čtvereční včetně DPH.

SITA 12.10.2021 11:26 BratislavaFoto: TASR, Jakub Kotian
Byty v hlavním městě jsou stále nedostupnejšie.
„S rostoucí jednotkovou cenou přirozeně rostla i průměrná absolutní cena, která poprvé překonala hranici 250 tisíc eur, a to i navzdory skutečnosti, že se průměrná rozloha bytů snižuje. Prodej se oproti předchozím čtvrtletím mírně snížil, ale realizační cena se doťahovala na tu nabídkovou, „uvádějí analytici.

Koncem třetího čtvrtletí 2021 tvořilo nabídku volných novostaveb v Bratislavě 2 142 bytů. Přišlo i k dalšímu poklesu počtu volných bytů, meziročně až o 20 procent. „Nabídka se tak snížila na úroveň z období před pandemií. Za poklesem nabídky stojí hlavně nízký počet nových bytů, kterých v průběhu čtvrtletí bylo jen něco přes 100, přičemž prodej činil více než 600 bytů, „konstatují analytici.

dům, byt, bydlení, reality, nemovitost, panelak,
ČTĚTE VÍCE
Zlom na realitním trhu? Zájem o byty v Bratislavě se propadl, cena ale narostla
Průměrná cena volných bytů během čtvrtletí dále rostla a vyšplhala se na 4 073 eur za metr čtvereční včetně DPH. „Meziroční tempo růstu představovalo až 15 procent, ale oproti druhému čtvrtletí se ceny pohnuly jen o 1,6 procenta, což může být znakem postupného zpomalování tempa růstu pod 10 procent,“ dodávají.

Na straně poptávky po bytech za třetí čtvrtletí zaznamenaly pokles prodeje o 20 procent na 642 bytů. Podle analytiků však jde o běžný sezónní pokles, který souvisí s rekreačních měsíci červenec a srpen. Průměrná cena prodaných bytů rostla a dostala se až na 3 860 eur za metr čtvereční, což v meziročním srovnání představuje nárůst až o 19 procent.

„Nejprudší rostly realizační ceny v okrese BA II, kde trh akceptoval zvyšování cen bytů nejen ve vyšší, prémiové kategorií bytů ale iv případě startovacích bytů na okraji okresu. Nejprodávanějšími zůstali dvoupokojové byty, které tvořily téměř až 50 procent celkového prodeje novostaveb v Bratislavě. Jako tradičně následovaly třípokojové byty a za nimi čtyřpokojové byty, „konstatuje hlavní analytik Bencont Investments Rudolf Bruchánik.

Očekávat se dá podle analytiků nadále pokračování růstu cen bytů. Jak uvádí Bruchárik, částečným řešením situace by bylo zpřehlednění, zjednodušení a zrychlení povolovacích procesů, které by umožnily zvýšenou výstavbu a na trhu vytvořili konkurenci, která by zabránila dalšímu cenovému růstu.

„Pokud by totiž růst cen pokračoval aktuálním tepem 10-15 procent meziročně, přičemž mzdy by rostly třetinovým tempem, tak by se Bratislava dříve či později ocitla v realitní bublině, což může dalšímu vývoji města vážně uškodit,“ konstatují analytici a dodávají, že tempo růstu by se však postupně mělo snižovat. „na rok 2021 se dá očekávat 10 až 15-procentní nárůst, zatímco v dalších letech očekáváme postupné zpomalení na úroveň 5 až 10 procent,“ uzavírají.


Redakce radí: Pečujte o svůj dům.


Get in Touch

spot_img

Další články autora

spot_img

Reklama

spot_img

Nejnovější články