Kolik minut by mělo trvat větrání bytu v zimě?

Doba trvání větrání závisí vždy na počasí. Základní pravidlo zní: Čím je venkovní teplota nižší a čím je vzduch sušší, tím kratší je třeba větrat.

Pravda.sk, pf 20.02.2018 09:00 Okno, bydlení, realityFoto: Shutterstock
Jak větrat v zimě?
Z důvodu výrazného rozdílu v teplotách vzduchu venku a uvnitř je výměna vzduchu rychlejší. Mimochodem, i to, na kterou stranu máte orientované okno na místnosti, má vliv na větrání. Pokud je otočené na větrnou stranu – do bytu proudí více studenějšího vzduchu.

Během zimních měsíců je dobré vzduch v bytě vyměnit rychle – kompletně vyvětrat byt se doporučuje v trvání čtyř až šesti minut. Během přechodných měsíců – v březnu či dubnu, odborníci doporučují vevetrať byt během dvanácti až patnácti minut.

Správné větrání během zimních měsíců má být tkz. křížové – to znamená otevřít současně několik okna v bytě tak, aby se vzduch vyměnil rychle.

Chybou by bylo větrat jen s mírně pootevřeným oknem. Během zimy to znamená, že energie na vytopení bytu se zvýší, protože stěny u okna se výrazně ochladí. Navíc, zatímco tímto způsobem v bytě vyměníte vzduch, trvá to v průměru jednu hodinu.

Get in Touch

Další články autora

Další potravinářský gigant zvyšuje ceny. Lidé si budou muset zvyknout na zdražování, uvedl šéf společnosti

Výrobce potravin Kraft začíná po celém světě zvedat ceny svých produktů. Pravda, Eko 11.10.2021 11:53 žena, obchod, potraviny, nákup, vozík, ovoce, … Foto: ShutterstockIlustrační foto.Šéf...

Češi odstavují velkou automobilku Škoda. Tisíce pracovních míst mohou být v nejistotě

Plánovaná odstávka v české automobilce Škoda Auto může mít vážné důsledky nejen pro samotnou automobilku, ale i její dodavatelů, a v konečném důsledku pro...

Zdražování na čerpacích stanicích je citelné. O kolik si motoristé připlatí?

Benzín 95 je dražší než loni o zhruba 25% a benzín 98 o 22%. Dražší než před rokem je i nafta, a to až...

Reklama

Nejnovější články