Kim Čong-un označil USA za hlavní příčinu nestability na Korejském poloostrově

Severokorejský lídr Kim Čong-un označil v pondělí Spojené státy za „hlavní příčinu“ nestability na Korejském poloostrově. Uvedl to během projevu při příležitosti otevření prohlídky obranného rozvoje. Informovala o tom v úterý agentura AFP s odvoláním na tamní státní média.

TASR 12.10.2021 07:12
Podle Kim Čong-una je vývoj zbraní v jeho zemi potřebný vzhledem k nepřátelskou politiku USA a zbrojení na straně Jižní Koreje.

Administrativa amerického prezidenta Joea Bidena opakovaně uvedla, že vůči KLDR nemá žádné nepřátelské úmysly. „Jsem velmi zvědavý, jestli existují lidé nebo země, které tomu věří. Vzhledem k jejich jednání není důvod se domnívat, že není nepřátelské, „řekl Kim Čong-un podle oficiální severokorejské agentury KCNA.

Severokorejský lídr vystoupil v pondělí s přímluvou na prohlídce obranného rozvoje KLDR s názvem „Sebeobrana-2021“. Podle agentury AP šlo o událost u příležitosti oslav 76. výročí založení vládnoucí Korejské strany práce. Jihokorejské média uvedla, že že zmiňovaná výstava byla v KLDR první akcí tohoto druhu.

Kimovy vyjádření přišli poté, co Pchjongjang v posledních týdnech zkušebny odpálil nový typ řízených střel dlouhého doletu, balistické rakety přímo z vlaku, či úspěšně otestoval novou hypersonickému střelu hwasong-8. Rezoluce OSN přitom zakazují Severní Koreji uskutečňovat zkoušky balistických raket, které by mohly v závislosti na své konstrukce nést i jadernou hlavici. Na tuto izolovanou zemi byly navíc za její jaderný program uvalené přísné mezinárodní sankce.

USA v posledních měsících opakování navrhli setkání s představiteli Severní Koreje, které se podle nich může uskutečnit kdekoliv a kdekoliv. Cílem má být úsilí o dosažení denuklearizaci. Kim Čong-un však tato prohlášení označil za „masku“, která má zakrýt lži a nepřátelské činy Spojených států. Rovněž podle něj jde o pokračování nepřátelské politiky předchozí americké vlády.

Jednání mezi Washingtonem a Pchjongjangem jsou pozastaveny od února 2019, kdy ztroskotal druhý summit Kim Čong-una s tehdejším šéfem Bílého domu Donaldem Trumpem ve Vietnamu, a to z důvodu neshody v otázce případného zmírnění sankcí USA vůči KLDR.

Get in Touch

Další články autora

Další potravinářský gigant zvyšuje ceny. Lidé si budou muset zvyknout na zdražování, uvedl šéf společnosti

Výrobce potravin Kraft začíná po celém světě zvedat ceny svých produktů. Pravda, Eko 11.10.2021 11:53 žena, obchod, potraviny, nákup, vozík, ovoce, … Foto: ShutterstockIlustrační foto.Šéf...

Češi odstavují velkou automobilku Škoda. Tisíce pracovních míst mohou být v nejistotě

Plánovaná odstávka v české automobilce Škoda Auto může mít vážné důsledky nejen pro samotnou automobilku, ale i její dodavatelů, a v konečném důsledku pro...

Zdražování na čerpacích stanicích je citelné. O kolik si motoristé připlatí?

Benzín 95 je dražší než loni o zhruba 25% a benzín 98 o 22%. Dražší než před rokem je i nafta, a to až...

Reklama

Nejnovější články