Říká se, že přemíra stresu nebo časté stravování se ve stoje a „poklusu“ postupně mohou vést ke vzniku žaludečních vředů. Jaká je ale skutečnost, proč vznikají a jak poznáme, že tímto nepříjemným onemocněním, které může být i vážné, trpíme?
Co jsou žaludeční vředy
Než se podíváme na žaludeční vředy příznaky, řekněme si, co vlastně žaludeční vředy jsou. Můžeme se setkat i s jejich pojmenováním peptické vředy a nachází se ve sliznici žaludku nebo horní části tenkého střeva. Mohou způsobovat bolesti, které zpravidla pociťujeme v horní části těla.
Název peptický vřed odkazuje na trávení a trhlinu ve výstelce orgánu.
Příznaky žaludečního vředu
Mezi klasické příznaky žaludečních vředů patří např. nadměrné nadýmání, říhání, dostavit se může nevolnost přecházející až ve zvracení, pocity nepříjemné plnosti po jídle, nebo rychlého nasycení během jídla.
Pokud jsou žaludeční vředy neléčené, mohou vést k velkým komplikacím. Setkat se můžeme s krvácením, infekcí nebo otvorem v žaludku. Je důležité navštívit lékaře a dohodnout se na účinné léčbě dle individuálního stavu daného pacienta.
Bolest žaludečního vředu
Žaludeční vřed bolí tupě nebo ostře, bolest časem přichází a odchází. Při vyšetření si nemocný může všimnout citlivosti při zvýšení tlaku na břicho. U někoho se může bolest zlepšit po jídle, u dalších se ale příznaky po jídle zhoršují. Vždy bychom při bolestech břicha měli díky návštěvě lékaře zjistit, zda za bolesti může vřed nebo jiná nemoc.
Léčba žaludečních vředů
Při léčbě žaludečních vředů dochází k léčbě základních infekcí. Existují i podpůrné prostředky k léčbě žaludečních vředů, které jsou k dostání u Masticlife. Zároveň k nákupu některých doplňků stravy můžete získat test na infekci Helicobacter pilori, která často k žaludečním vředům vede. Jde např. o Masticha Strong & Pure, Masticha Comfort, Masticha+ Probiotic a další.
Žaludeční vředy nepodceňujte. Pokud máte dlouhodobé bolesti břicha nebo horní poloviny těla, určitě navštivte svého lékaře.